Voice dialogue, individuální systemika

Zažili jste již situaci, že jste jeli třeba na oslavu, na kterou jste se těšili a přijeli na ní v dobrém rozmaru a najednou, uprostřed zábavy, se dostavil zvláštní pocit – co tu vlastně dělám, tahle společnost je jen ztráta času. Otočili se na podpatku a odešli? A cestou jste zase naprosto netušili, proč jste odešli a nezůstali s tak dobrou společností?

Nebo jste si povídali se známým a nejednou máte pocit, že proti Vám stojí fyzicky naprosto stejná osoba, ale jako kdyby tam mluvil někdo naprosto jiný? Případně si s ním povídáte, smějete se, bavíte, ale na nepopsatelné úrovni něco nesedí, v té „veselé“ společnosti se cítíte tak nějak divně, křečovitě, moc do smíchu vám není, bez ohledu na to, že situace není nijak nepříjemná nebo dramatická?

Voice dialogue (VD) je systemická terapie s našimi vnitřními osobami. Vnitřní osoby jsou jednotlivé části, celky naší psyché, a v našem životě se projevují svojí vlastní, na sobě navzájem nezávislou, vůlí. VD nám umožňuje pochopit, co se děje na neverbální úrovni. Tato metoda nám pomáhá dostat chování našich vnitřních osob více do vědomí a tak daleko více porozumět sami sobě. Při práci s vnitřními osobami se nesnažíme něco měnit nebo předělávat, ale dáváme prostor všemu, co je součástí člověka v daném okamžiku.

Psychika je jako labyrint, bludiště, kde se můžeme lehce ztratit. Zažíváme různé, často i protichůdné myšlenky, emoce, pocity. Ale i tato protichůdnost má svůj důvod a vlastní logiku. Čím více dokážeme této logice a systému porozumět, následně přirozeně integrovat do svého života, tím se náš život může stát klidnější, kvalitnější, bdělejší a smysluplnější.